Matka Boża Nieustającej Pomocy

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy zasłynął w świecie bogatą treścią ,kultem i pięknem.
Jako ikona uobecnia i przedstawia Matkę Bolesną, Dzieciątko Jezusa i dwóch Archaniołów, którzy trzymają narzędzia męki.
Maryja przerażone Dziecię tuli do serca, patrząc na nas, jako Matka Kościoła, wskazuje dłonią Drogę i nieustanną pomoc.
Jezus trzymając dłoń, gubi pantofelek przeżywając niepokój. Barwy obrazu przemawiają złotem, fioletem, zielenią i czerwienią. To symbole królewskości, wiary, nadziei i miłości.
Historia obrazu sięga XII w i dotyka kultury bizantyjsko - kreteńskiej. W XV w. obraz ten z Krety przewieziono do Rzymu. Po prawie stu latach zapomnienia został odnaleziony przez Redemptorystów i po ukoronowaniu papieskim, wprowadzony do Sanktuarium w Rzymie, przy via Merulana, gdzie odbiera cześć do dziś. Tysiące wiernych kopii, rozprowadzonych po świecie, świadczą o wielkim kulcie i cudowności obrazu. Papież Pius IX, przekazując obraz Redemptorystom, zlecił im opiekę i kult do MBNP. Oni też prawnie zakładają nabożeństwa nowennowe i od ponad stu lat głoszą w Polsce cześć i kult do Matki Bożej Nieustającej Pomocy a od 50 lat zaprowadzają nowenny.
Nieustanna nowenna jest to nabożeństwo polegające na wspólnej lub prywatnej modlitwie przed obrazem Matki Bożej Nieostającej Pomocy w obranym dniu tygodnia (środa), którego celem jest dziękczynienie Bogu za otrzymane łaski oraz przedkładanie próśb w modlitwie za wzorem i przyczyną Maryi.